cqrr8t-web-KMB9650Skupina druidů měla možnost letos začátkem února navštívit znovuobjevenou kapli sv. Václava v budově dnešní Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí. A stálo to opravdu za to! Nejprve jsme v krásném barokním refektáři shlédli prezentaci, shrnující dosavadní poznatky o rotundě a seznamující nás se stavem prací při rekonstrukci a pak jsme si šli prohlédnout samotnou rotundu. Měli jsme velké štěstí, “náhodou“ byl kontrolní den na stavbě, a tak se nás vedle proděkana MFF UK RNDr. Martina Vlacha ujala i hlavní archeoložka PhDr. Jarmila Čiháková a restaurátor ak. mal. Tomáš Rafl. Absolvovali jsme podrobný výklad rotundy i všech souvislostí, velmi zajímavé bylo i líčení, jak se budou vyrábět kopie dlaždic na doplnění podlahy. Ale hlavně – byli jsme tam a stáli na jednom z nejsilnějších energetických míst Prahy, kudy vede slunovratová linie, spojující odpradávna osadu Na rybníčku s posvátným pohanským místem Žiži. Od středověku je pak známá jako svatoštěpánsko – svatovítská a je základem posvátné geometrie Prahy. S rotundou sv. Václava jsme se rozloučili společným zpěvem chorálu Svatý Václave, vévodo české země.

zamereniVe starých středověkých legendách se mluví o zázraku při převážení těla sv. Václava ze Staré Boleslavi do Prahy. Když průvod začal stoupat nahoru k Pražskému hradu, koně se najednou zastavili na dnešním Malostranském náměstí, v místech, kde dnes sídlí Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Ani přepřažení párem tažných volů svatým nákladem nepohnul. Až kající modlitba shromážděného zástupu v čele s bratrovrahem Boleslavem uvolnila cestu. Jiná legenda dodává, že na tomto místě bylo vězení a při průjezdu světcova těla kolem vězení, byli všichni vězni zázrakem zbaveni pout a vyvedeni ze žaláře. Na památku toho zde pak byla vybudována rotunda sv. Václava.

Další historické prameny a staré mapy dokládají existenci rotundy, později rozšířené na kostel, ale i jeho zrušení a stržení do základů v důsledku jezuitských přestaveb. Proto se také novodobí historici domnívali, že rotunda definitivně zanikla. O to větší překvapení je pak čekalo 3. února 2004, kdy v rámci rekonstrukčních prací bylo v základech barokních budov komplexu dnešní Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy objeveno torzo románské rotundy.

Už samotné objevení zbytků rotundy, považované za zničenou, je mimořádnou událostí. Nicméně po odstranění staré suti, která rotundu vyplňovala, přišlo překvapení největší – v části rotundy se zachoval mimořádně cenný fragment románské keramické dlažby z 11. století v původním uložení. Tím se zařadila rotunda sv. Václava mezi čelní památky románského umění v Čechách, ale jde i o zcela unikátní nález v celosvětovém měřítku. Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje necelých 5% celkové plochy podlahy. Pro tuto dlažbu jsou typické šestihranné reliéfní dlaždice, dále menší dlaždice tvaru rovnostranného trojúhelníka a čtvercové reliéfní dlaždice s pletencem. Na šestihranech jsou dva typy reliéfů: lev a gryf. MFF UK vypsala soutěž na návrh pokládky celé dlažby, který respektuje rozložení 21 dochovaných dlaždic. Vítězný návrh pak bude realizován týmem archeologů a restaurátorů po celé ploše rotundy.

blueprint1Další zajímavý objekt byl nalezen ve starší vrstvě pod podlahou: část kruhu složeného z plochých opracovaných opukových kamenů. Kruh pochází z 10. století, ale jeho účel není vyjasněn, protože nemá obdobu v žádných jiných nálezech, takže se nabízí řada hypotéz. Jednou z nich může být i existence nějaké stavby před rotundou nebo alespoň vyznačení tohoto výjimečného, možná i zázračného místa. V těsném sousedství kruhu pak na přelomu 9. a 10. století procházela dřevěná vozovka.

Matematicko-fyzikální fakulta si vzala za své zpřístupnit rotundu široké veřejnosti. Toto magické místo je významné už svým spojením se sv. Václavem a jeho odkazem k české historii. Památka byla po mnoho století zapomenuta, objevena byla ve velmi vysokém stupni poškození, což vyžadovalo provedení archeologického průzkumu, stavební úpravy a odborné restaurátorské práce, včetně klimatického zajištění. Průzkum a řada stavebních prací již byly provedeny, nyní probíhají restaurátorské práce a chystá se stavba lávky pro možný přístup veřejnosti. Dle dosavadních plánů bude rotunda zpřístupněna již na podzim tohoto roku.

blueprint2Celkové výdaje projektu představují více než 9 milionů Kč. Přestože se „Matfyzu“ podařilo sehnat finanční podporu z grantů od Ministerstva kultury, Ministerstva financí a Norských fondů, činí tato částka pouze 80% potřebných finančních prostředků na jeho realizaci, takže zbylých 20 % shání MFF UK především formou dárcovských aplikací, tedy darů organizací i jednotlivců. Vedle dobrého pocitu, že mohli přispět ke zpřístupnění této unikátní památky, mají dárci podle výše svých darů odstupňované „odměny“ ve formě knihy, návštěvy rotundy, kopie dlaždic aj. Do dnešní doby se podařilo vybrat na záchranu památky a její zachování dalším generacím přes 1,9 mil. Kč. Pro zpřístupnění památky veřejnosti a na zachování provozu zbývá vybrat necelých 500 tisíc Kč, proto tuto informaci posíláme dále, abyste měli také možnost přispět svými dary. Veškeré informace o projektu a možnostech přispět najdete na www.nase-rotunda.cz.

Hana Fedora


3g7kre-smutka2

3ktaz8-web-KMB9669

6ub9ou-web-KMB9660

47s2vz-web-KMB9656

64n1wu-smutka5

72rsnh-smutka4

853m95-smutka3

b0wxa0-web-KMB9651

j3cezf-smutka1

jtdyz4-web-KMB9661

qad99u-web-KMB9682

tinazv-web-KMB9664

cqrr8t-web-KMB9650