S Druidy za památkami Egypta – část 2

Většina naší skupiny vstává ve 4 hodiny ráno a vyráží směr Abú Simbel. Ten se nachází na západním břehu Násirova jezera, asi 290 km jižně od Aswanu. Jelikož se jedná o odlehlé místo, z letovisek se tam vyjíždí v chráněné koloně. Areál tvoří dva starověké egyptské chrámy. Na své nynější místo byly přeneseny před zatopením v sedmdesátých letech v rámci mezinárodní akce Unesco na záchranu památek. Jejich původní místo je nyní pod hladinou, nedaleko současného břehu. Původní umístění chrámu je propojeno Atlanstskou linií s horou Monte Pico na Azorech.

První dojem máme ten, že se tolik lidí do chrámů vejít nemůže. A letos to bylo opravdu výživné, naše skupina se rozdělila na dvě části a první pocit byl ten, že oba chrámy praskají ve švech. My jsme byli připraveni na rituál – žensko-mužský v chrámu Nefertari a rituál odevzdání strachů v chrámu Ramesse II. V okamžiku, kdy má k rituálu dojít, místo se uvolní, energie se spustí, do prostoru nikdo nepřijde a i ukřičená parta středoškoláků s respektem zůstává venku.

Velký chrám působí opravdu kolosálně. Průčelí chrámu vévodí čtyři sedící, přes 20 metrů vysoké kolosy Ramesse II., mezi jejichž nohama stojí sochy dalších členů královské rodiny. Horní okraj průčelí zdobí řada paviánů uctívajících vycházející slunce. Za vchodem do chrámu následuje síň s osmi pilíři se sochami panovníka, dále menší síň se čtyřmi pilíři a nakonec kaple se sochami bohů – Ptaha z Memfidy, Amon-Rea z Théb, Ra-Harachteje z Heliopole a samotného zbožštělého faraona. Dvakrát za rok procházely sluneční paprsky velkou řadou síní a ozářily tři sochy v kapli, přičemž Ptah zůstával stále ve tmě.

Malý chrám vystavěný královně Nefertari, manželce Ramesse II. a zasvěcený Isis a Hathor leží hned vedle.

Druhá část výpravy zůstala na lodi s tím, že se vydá k největšímu egyptskému obelisku, který zůstal v původním lomu v Aswanu. Člověk míní, vesmír mění a tak se loď i se zbytkem naší skupiny vydává na Nil a velkým obloukem nám ukazuje výhledy ze západního břehu na protější stranu přístavu. Zde kotvíme pod nekropolí Kubbit el-Hawa, kde jsou skalní hrobky hodnostářů Staré a Střední říše a nedaleko je i botanická zahrada.

Když se naše výprava znovu sejde, loď vyplouvá směr Kom Ombo. Tento chrám se nachází přímo u Nilu a cesta od lodi k němu činí jen několik desítek metrů. Základní vymezení a energetickou práci na tomto chrámu provedl Thovt společně s dalšími 11 chrámy podél toku Nilu. Chrámy potom byly vystavěny současně asi před 25 tis. lety. Současná archeologie uvádí jejich stáří do období Ptolemájovců, ti je však již jen rekonstruovali. Kom Ombo je jediný dvojchrám. Tvoří jej dva ucelené systémy. Levá část je zasvěcena Horovi, pravá část Sobekovi, který bývá zobrazován s krokodýlí hlavou. Po vystoupání po schodišti procházíme energetickou clonou. U sloupu se nacítíme a rohodneme, kterou cestou se vydáme, zda duchovní nebo materiální. Každá energetická linie vede středem své části chrámu a končí menhirem.  V zadní části chrámu jsou na stěnách znázorněny operační postupy a lékařské nástroje. V levé části hrámu je potom nejstarší studna a byla zde nádrž s posvátnými krokodýli. Na levé straně od vchodu jsou pak umístěny dva velké kameny pro harmonizaci žen a mužů a na jednom z nich i místo pomáhající k početí.

Prožila a zapsala

Jitka