Energie Prahy

Díl druhý – Hradiště (Závist) + Šance

 

Hradiste_Sance_vyhledV prvním dílu malého seriálu o energiích naší matičky měst – Prahy – jsme si říkali, že nezanedbatelným zdrojem energie pro Prahu je řeka Vltava. Na jejích březích se nacházejí zajímavá a mystická místa, která v sobě často uchovávají paměť historických událostí. Takovými místy jsou i dva obrovské a nepřehlédnutelné vrchy, které se tyčí na pravém říčním břehu v místech, kudy Vltava vtéká do Prahy. Jsou to vrchy Hradiště (někdy nesprávně nazývané Závist) a Šance.

 

 

Hradiste_Sance_cestaCesta na Hradiště vede ze dvou směrů – ta méně náročná vychází ze vsi Lhota. K parkovišti nás dovede ulice Keltská (jaký pěkný a příznačný název), z něj pokračujeme po modré turistické značce. Náročnější cesta vede od železničního nádraží Zbraslav, po zelené turistické značce do prudkého a táhlého kopce.

 

 

 

Hradiste_SanceNa vrcholu Hradiště se nachází nejstarší a zároveň největší opevněné keltské sídliště (oppidum) u nás. Místo bylo obydleno již v době bronzové. Archeologický průzkum lokality probíhal v letech 1963-1990 a díky němu bylo zrekonstruováno pravděpodobné původní tvarování terénu a rozmístění staveb. Půdorysný obrys staveb je na akropoli vyznačen betonovými patníky, které jsou rozlišeny barevným nátěrem (modře, zeleně, červeně a žlutě). Energetické body se v této lokalitě nacházejí dva – první bod je uprostřed zbytků čtvercové stavby označené žlutými patníky. Místo se nachází v blízkosti ohniště a má spíše mužský charakter – tj. umožňuje spojení nahoru, do vyšších prostor k Otci Nebe. Druhý bod se nachází mezi červenými patníky a je spíše ženského, tj. zemského charakteru. Ověřil jsem, že pokud se žena postaví na ženské místo a muž na místo mužské, obě místa se propojí a začnou spolu „komunikovat“. To přináší poměrně zajímavé zážitky i možnosti nacítění osobám stojícím na těchto bodech.

 

Hradiste_Sance_valyVrch Šance je na rozdíl od Hradiště turisty méně vyhledávaný. Je proto klidnější lokalitou, jako stvořenou pro procházení i rozjímání a naciťování energií událostí dávno minulých. Na vrcholu, kam se nejlépe dostanete z Točné (ulicí Na Stráňkách) po žluté turistické značce, najdete prostor ohraničený obdélníkovým valem. Je zde spousta míst, která si vás přivolají a přitáhnou. Stačí se nechat vést, postát si tam, kde je vám to příjemné, a dobře vnímat své pocity.

 

 

Hradiste_Sance_kopceCharakter celého prostoru je tajemný až mystický a tento pocit dotváří i spousta kopcovitých – občas zatravněných – útvarů, o jejichž smyslu a prvotním využití můžeme v klidu přemítat.

 

06.06.2016 Jirka N.