Goldenstein – Kolštejn

Nalézá se v kraji jesenických hor bývalých Sudet a dnes nese jméno Branná.

Historie místa podle záznamů je před rokem 1350, kdy zde již byla samostatná farnost s dřevěným kostelíkem zasvěceným Panně Marii. Ten stál na vysoké ostrožině nad pramenem prýštícím ze skály. Již tehdy studánce byly připisovány zázračné vlastnosti. V kostele byla i soška Panny Marie Utěšitelky Kolštejnské, dle pověstí přivezená rytíři maltézského řádu ze Svaté země.

Docházelo zde k mnoha zázračným uzdravením a tak byl vybudován nový mariánský kostel, vysvěcený za velké účasti poutníků v roce 1734. V době reforem Josefa II. byl však zrušen a posléze zbourán, soška Panny Marie byla přenesena do kostela svatého Michaela Archanděla, který i dnes svítí na dálku poutníkům, sestupujícím po staré cestě ze Šeráku, jako maják.

Měl jsem možnost se na vlastní kůži přesvědčit o silné zemské energii místa. Po prožití nádherného východu slunce nad mračnou inverzí na Keprníku a Vozkovi jsem „náhodou“ zvolil jinou cestu návratu do civilizace, na vlak do Branné. Chůze po horách ve sněhu a na sněžnicích spotřebuje normálně dost energie. Ale tentokrát ne, dlouhý pobyt u studánky s ochutnáním výborné vody a procítění se s místem stačil na ,,dobytí“ ztracené energie.

Nahoře v městečku je zmiňovaný kostel sv. Michaela Archanděla, dále zámek a býval tam i hrad, celé toto místo má silnou energii. A ne nadarmo bylo dáváno do spojitosti s blízkými poutními místy, Horou Matky Boží v Králikách a Maria Hilf nad Zlatými Horami.

Ještě nedaleko v horách jesenických, pod vrcholem Červené hory (dřívější název Studánková hora), se nalézá nejvýše položené poutní místo v Čechách, dnes zvané Vřesová studánka. V dřívějších dobách zde stál kostelík a poutní dům, v současnosti se prý zvažuje obnovení také tohoto místa. Osobně se mně více líbí „boží místa“ otevřená a kdykoliv a komukoliv přístupná.

Dobré vaše cesty bytím přeje

Jiří N.